Pažįstate klestinčią grožio specialistę Neringą Simanavičienę, labai praktiškus meno kūrinius namams gaminantį Liną Galecką, keramikos šedevrus lipdančią Jūratę Pranciliauskienę, muzika gyvenantį Daną Berlinską, energingąjį elektriką Mindaugą Grigonį, išskirtinėmis interjero detalėmis ar baldais aptrūnijusio medžio gabalus paverčiantį Giedrių Čepaitį? Jie turėjo svajones, kurios tapo mažais verslais.
2019-2021 m. vykusiuose šešiuose jauno verslo stiprinimo projektuose dalyvavo 49 Biržuose smulkų verslą pradėję asmenys ir dauguma jų tęsia veiklas, nepaisydami pastarųjų metų iššūkių. Smulkūs verslai vieniems dalyviams tapo pagrindine ekonomine veikla, kitiems – papildoma. Dalius Barkauskas (MB „HET manufacturing“) gamina elektronikos plokštes ir puošia tekstilės gaminius šilkografijos būdu, Mindaugas Pikūnas dalinasi komandos stiprinimo paslaptimis, Virginijus Berlinskas rūpinasi automobilių remontu, o Biržų kempingas aktyviu ar ramiu švečių poilsiu, „Sesių butikas“ kviečia įsigyti mielų smulkmenų, o Edgaras Mockevičius gali apie visus sukurti vaizdo klipą.
Penkių projektų metų praktiniai darbiniai įgūdžiai pagal pameistrystės ar savanoriškos praktikos sutartis 38 dalyviaims suteikti UAB „Biržų duona“, V.Undzėno įmonėje, Renatos Greviškienės IĮ, L.Januševičienės IĮ „Gėlių namai“, o Biržų turizmo ir verslo informacijos centras pasirūpino, kad Biržuose atsirastų 5 nauji kvalifikuoti gidai.
2018-2022 m. vyko 19 projektų, kurių metu daugiau nei 1200 biržiečių teiktos įvairiausios socialinės paslaugos. Bibliotekoje atsivėrė nauja šviesų erdvė šeimoms, auginančioms ypatingų poreikių turinčius vaikus. Senjorai mokėsi naudotis e-paslaugomis, lepinosi masažiniuose krėsluose ir žaidė su VR akiniais, ligoninės silpniausi pacientai piešė, karpė, lipdė, judėjo pagal muziką ir skraidė virtualioje realybėje, jaunimas ir šeimos keliavo į patyriminius žygius, stovyklavo, pramogavo dienos išvykų metu. Buvo pasirūpinta ir paprasčiausiais poreikiais: šiltu maistu, prausimosi ir skalbimosi paslaugomis. O kiek dar rankdarbių, kūrybinių, sveikatingumo užsiėmimų, kurie pakeitė socialinę atskirtį patiriančių gyventojų kasdienybę! Socialinius projektus įgyvendino nevyriausybinės organizacijos ir savivaldybės įstaigos bei vienas verslas – visi, drįsę imtis atsakomybės ir bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis.
O kas gi čia nematoma ir nesuskaičiuojama vienetais?
Daug drąsos ir naujų kartų biržiečiams! Pavyzdžiui, galimybė nuvykti vasarą prie Baltijos jūros, apsilankyti jūrų muziejuje ir pramogų parke, maudytis sūriose bangose ir nenorėti išlipti. Arba jaunuolių išvyka į pirmaujančias technologines įmones, pasivažinėjimas “Tesla”, kai vairuoja pats Vladas Lašas, o paskui pakviečia atlikti praktiką ir priimi kvietimą. Tokie momentai leidžia atsijungti nuo kasdienybės rūpesčių, įkvepia ir motyvuoja keisti savo gyvenimus tiek jaunus, tiek vyresnius.
Savivaldybės – tiek sprendimus priimančios rajono tarybos, tiek vykdančiosios valdžios (administracijos) - indėlis dažniausiai pasislepia lyg po dvigubu sniego sluoksniu. Juk projektų dalyviai mato organizaciją, kuri organizuoja veiklas. Pastarosios darbuotojai ir savanoriai žino, kad projektas buvo teiktas Biržų miesto vietos veiklos grupei. O juk iniciatyva suteikti biržiečiams tokias galimybes kilo iš Biržų savivaldybės politikų, kurie vieni pirmųjų Lietuvoje 2014 m. suskubo kviesti verslus bei nevyriausybines oranizacijas steigti miesto vietos veiklos grupę, o vėliau rūpintis, kad būtų rengiama strategija, užtikrinamas koofinansavimas iš savivaldybės biudžeto.
Per 37 projektus 2017-2022 metais Biržuose “nusėdo” daugiau nei 1 000 000 eurų, kurie investuoti į žmogiškąjį kapitalą. Biržų rajono savivaldybė buvo įsipareigojusi skirti iki 70 800 eurų.
Tarsi nematoma dabartinė investicija į ateitį, kurią sunku užčiuopti.
Bet ji svari ir svarbi.
Daugiau apie vietos projektus čia